Den 14 oktober är det dags att hösta in Gränden. Vi kommer även att musta våra äpplen och rensa ur bytesrummet. Ni får gärna redan nu börja slänga era gamla saker som inte har hittat någon ny ägare.
För att detta rum ska fungera måste vi som använder det hålla det rent och städat. Soporna behöver tömmas när tunnan börjar bli full. Det ligger fler soppåsar under den fulla. Soppåsen slängs i grovsoprummet.
Det har varit svårt för trädgårdsskötarna att klippa gräset då det ligger leksaker, galler och dylikt lämnat på gräsmattorna. Kom ihåg att plocka upp efter er så klippningen går lättare.
Tisdag 2 oktober är Återvinningsbilen i Bagarmossen Byälvsvägen/Ljusnevägen kl. 19:00-19:45. Det finns även en Automatisk miljöstation i centrum där vi kan göra oss av med farligt avfall t.ex. sprayburkar, nagellack, målarfärg, batterier och ljuskällor.